Pirmasis paminklas labdariams

Pirmasis Lietuvoje paminklas labdariams, pastatytas TV laidos jubiliejaus proga

Pirmasis paminklas labdariams

2010-aisiais, artėjant „Bėdų turgaus“ dešimtmečiui, sumanėme, kad geriausias būdas pažymėti jubiliejų – pagerbti Vilniaus ir Vilniaus apylinkių labdarius skulptūra. 

Tradicinių skulptūrėlių autorius Romas Kvintas sumanė, kad paminklas Mindaugo gatvės skvere turėtų atrodyti, kaip nuo laiptų nuriedėjęs obuolys, ant kurio būtų užrašyti Vilniaus geradarių vardai.
Miesto valdžia noriai sutiko šią idėją ir mielai ėmėsi bendradarbiauti. Tais metais Mindaugo gatvės skvere sykiu su miesto meru pasodinome rojaus obelį – naujo paminklo pranašą. Obuolys čia atriedėjo po metų – 2011-aisiais, kaip tik per laidos dešimtmetį. Be pačios skulptūros, dar reikėjo parengti projektą, sumontuoti tvirtus pamatus, sutvarkyti aplinką. Dėkojame rėmėjams: a. a. p. Bronislovui Lubiui, Antanui Guogai, „Lietuvos geležinkeliams“ ir kt.

Ant obuolio užrašėme visų Lietuvos sostinėje gyvenusių ir jį kūrusių tautų geradarių vardus. Čia rasite ir žydų, ir karaimų, ir lenkų, ir baltarusių. Rinkome žymiausias asmenybes nuo Vilniaus įkūrimo iki šių dienų. Išėjo įspūdinga kolekcija ar enciklopedija. Teliko idėją paversti kūnu. Niekada nepamiršiu Vilniaus savivaldybės darbuotojo Virginijaus Paužos, kurio vadovaujami darbininkai akimirksniu rekonstravo automobilių aikšteles ir sutvirtinimo sieneles. Darbas vyko su šypsena.

Ir štai – iškilmių diena! Skulptūrą atidengti sutiko Jo Ekscelencija prezidentas Valdas Adamkus. Oras buvo lyg užsakytas – iki ceremonijos pylęs lyg iš kibiro lietus liovėsi, vos tik iškilmes pradėjus, o po jų ir vėl dangų debesys užtraukė – ar nebus tik čia kunigo Ričardo Doveikos nuopelnas – nė lašas nenukrito svečiams, jo kalbos besiklausant. O ūpas buvo tiesiog puikus – tai liudija ir obuolių pyragu noriai vaišinęsi praeiviai, ir trimito orkestrui dirigavęs prezidentas. „Žaliasis obuolys“ – pirmasis paminklas, kuriuo savo jubiliejų įamžino televizijos laida.