Labdaringas užgavėnių šiupinys

Atgaivinta Klaipėdos tradicija "Labdaringas užgavėnių šiupinys".

Labdaringas užgavėnių šiupinys

Nuo 2012-ųjų „Bėdų turgaus“ fondas ir VšĮ „Kiškių garbė“ atgaivino seną klaipėdiečių tradiciją – labdaringą „Užgavėnių šiupinį“. Pirmaisiais metais labdaringas fondas buvo skirtas miesto kultūrai ir gyvenimui nusipelniusiems žmonėms premijuoti.

Jau nuo XIX a. Klaipėdoje gyvavo tradicija per Užgavėnes pirkti brangius bilietus į labdaros balių, rinktis miesto salėje, ten šokti, linksmintis, ragauti šiupinio, o surinktas lėšas skirti miesto ar miestelėnų poreikiams (remtos našlės, padegėliai, našlaičiai, pirktas net varpas gaisrinei ir pan.). 2012 m. nutarta prikelti ir viešinti senąją tradiciją pabrėžiant du išskirtinumus – tai, kad Klaipėdoje labdara renkama per Užgavėnes (kitur Lietuvoje – per Kalėdas), ir tai, kad čia per žiemos palydų šventę valgomas šiupinys (kitur Lietuvoje – blynai).

2013 m. nuspręsta atkreipti dėmesį į be namų likusį Klaipėdos dramos teatrą. Susibūrė visi mieste veikiantys teatrai ir surengė bendrą spektaklį-šiupinį kolegų naudai. Bilietus į renginį pirkę klaipėdiečiai paaukojo 20 000 litų, dosniai prisidėjo ir uostamiesčio įmonės. Susidarė 105 000 litų suma. Ją perdavėme teatralams – klaipėdietiškos pjesės apie karalienę Liuzę pastatymo reikmėms.

2014 m. naudos gavėju pasirinktas Klaipėdos gausių šeimų centras, į jį susibūrusioms šeimoms reikalingas autobusėlis. Tam tikslui aukojo Klaipėdos įmonės, o miestelėnai buvo raginami eiti ragauti Užgavėnių šiupinio net į 9 restoranus ir rinkti, kuriame troškinys skaniausias. Akcijoje dalyvaujančios maitinimo įstaigos įsipareigojo surengti šventes ar kitaip pavaišinti šeimynas.

Per tradicinius mero pusryčius premijuotos 5 šeimos – Klaipėdos šviesuoliai, apdovanoti šiupinio karaliai – šiupinio kūrėjai, pagerbti rėmėjai.

Svarbiausia, kad kompanijos „Philip Morris Lietuva“ remiamas projektas vienija miesto bendruomenę, prikelia senas tradicijas, o kartu formuoja miesto savastį, jo veidą.

"Užgavėnių šiupinio" tradicija keliauja per pasaulį populiarindama uostamiesčio tradicijas ir gerąją patirtį.